Browar Craft

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Obserwuj nas w mediach społecznościowych

Strona w przebudowie. niektóre elementy mogą ulec zmianie lub działać nieprawidłowo. za utrudnienia przepraszamy

O NAS

Witamy w Browar Craft Międzyrzec Podlaski, czyli browarze rzemieślniczym.

„Piwowarstwo rzemieślnicze” – definicja nie jest do końca spójna, ale zazwyczaj odnosi się do stosunkowo małych, niezależnych browarów, które stosują tradycyjne metody warzenia i kładą nacisk na smak i jakość. Proces warzenia rzemieślniczego wymaga czasu, dobrych jakościowo surowców i może być uważany przez piwowarów za sztukę.

Z takim pomysłem ruszyliśmy na przygodę w warzeniu piwa, które będzie kojarzyło się z naszym regionem. Zaczęło się od warzenia w domu. Na początku z brewkitów i eksperymentowanie ze smakami. Następnie zacieranie słodów, fermentacja z dobrymi drożdżami i chmielenie.

Powstał pomysł żeby w naszym mieście otworzyć browar no i jest. Sercem w browarze jest kadź zacierno – warzelna o wybiciu 1500 L do tego 2 fermentatory, 4 zbiorniki leżakowe i sprzęt pomocniczy. Kadź została zakupiona na rynku wtórnym, przerobiona i przystosowana do warzenia piwa. Fermentatory i zbiorniki leżakowe zakupione zostały dzięki środkom zewnętrznym.

Jak produkujemy nasze piwo?

Refermentacja jest tradycyjnym sposobem gazowania piw. To proces, dzięki któremu zabezpieczamy nasze piwo przed niepożądanym zepsuciem. Polega na dodaniu do odfermentowanego już piwa, na chwilę przed rozlewem, odpowiedniej ilości glukozy, która jest pożywieniem dla drożdży. W tym momencie zaczynają one pracować i poza pożeraniem cukru zużywają również resztki tlenu znajdującego się w naczyniu. Na jego miejscu pojawia się wytworzony przez te drożdże dwutlenek węgla, tworzący naturalną barierę ochronną pomiędzy kapslem a piwem. CO2 podnosi ciśnienie wewnątrz butelki, dzięki czemu nie dostanie się do niego żadna bakteria. Drożdże dominują środowisko wewnątrz butelki do tego stopnia, że nie są w stanie rozwinąć się w nim żadne nowe mikroorganizmy. Jedną z cech, którymi wyróżnia się piwo refermentowane jest charakterystyczny osad na dnie butelki.